• eu
  • es
  • en

Official Section 2015

 

Official Section AzPlay 2015

Presentation of the finalist video games in the AzPlay. Developers will give rapid demonstrations of the creative processes behind their projects. Finalists must present their video game if they wish to opt for one of the AzPlay Prizes.

Oficcial Section

Date: 26 November.

Time: 9:00am – 2:00pm / 3:00pm – 8:00pm

Place: CAC1.

Open sessions to learn about the creative development process of each finalist project in AzPlay.

Thursday 26

Conference

Speaker

09:05-09:25

8DAYS

Alejandro Martín Ugalde & Iñaki
Martínez Moreno (Santa Clara Games)

09:25-09:45

Aboard The Lookinglass

Dan Da Rocha & Peter Morrish (Henry Hoffman)

09:45-10:05

Barbantxo

Imanol Garaizabal & Josu Cobelo (Logela Multimedia)

10:05-10:25

Biopatrol

Gaizka Bertol Bayon, Aitor García
Gilete, Juan Antón Angulo &
Unai Arce (Ginkgo)

10:25-10:45

Bokida

Vincent Levy (Rice Cooker Republic)

10:45-11:05

Cloud Chasers

Tabea Iseli (Blindflug Studios)

11:05-12:00

Press Conference & Coffe Break

12:00-12:20

DANA

David Gracía, Andrea Conde & Borja
Mateos (Crystalizer Games)

12:20-12:40

Desesparados

María Jesus Gomez (Gameswork)

12:40-13:00

Downhill*

Miguel Álvarez (Screen Implosion)

13:00-13:20

Future Unfolding

Mattias Ljunstrom (Spaces of Play)

13:20-13:40

Islabomba

Edu Saldaña & Alberto Saldaña (Sons of a Bit Entertainment)

13:40-14:00

Los Ríos de Alice – versión
extendida

Arturo Monedero (Delirium Studios)

14:00-15:20

Lunch time

15:20-15:40

Lyriko

Xabier Pena (Skylight Games)

15:40-16:00

MIND: Path to Thalamus Enhanced
Edition

Raúl García, Carlos Coronado &
Xavier Borrut (Mind Dev Team)

16:00-16:20

Mushroom 11

Julia Keren-Detar (Untame)

16:20-16:40

Pavilion

Rickard Westman (Visiontrick Media)

16:40-17:00

Prune

Joel McDonald

17:00-17:20

Sunset

Michaël Samyn & Auriea Harvey (Tale of Tales)

17:20-18:00

Coffe Break

18:00-18:20

The Delusions of Von Sottendorff
and his Square Mind

Arturo Monedero (Delirium Studios)

18:20-18:40

Thumper

Marc Flury (Drool)

18:40-19:00

Walikale

Jorge Fuente (Flying Dodos)

19:00-19:20

WildeBeest Revenge

Sergio González (gotostudio)

19:20-19:40

Party Hard

Alex Nichiporchik (Pinokl Games)

19:40-20:00

Divide By Sheep

Alex Nichiporchik (Victor Solodilov & Denis Novikov)

20:00-20:20

PANORAMICAL

Kevin Watters (Fernando Ramallo & David Kanaga)

 

Award Ceremony

Date: 27 November.

Time: 8:00 pm.

Place: CAC2.

Free admission until seating capacity is reached.

Presentation of the awards granted by this year’s jury, whose members are: Oscar Barda, CEO of Theme Games and Consultant at La Gaite Lyrique in Paris; Juan Carlos Rodríguez, CEO of faseextra.com, and Daniel Parente, Founder of Bootstart and CEO of Hydra Interactive.